Read Time:25 Second
Un avion de lupta F-16 BM (dubla comanda) belgian s-a prabusit, joi, in zona localitatii franceze Pluvigner.
Din primele informatii, cei doi piloti aflati la bord au reusit sa se catapulteze si au scapat cu viata.
Potrivit jurnalistilor francezi, aparatul s-a prabusit intr-o zona locuita si chiar ar fi atins acoperisul unei case, fara a-i rani pe cei din interior.
La locul accidentului au fost mobilizate impresionante dispozitive de securitate, iar cativa dintre localnici au fost evacuati.
About Post Author
Marius Doroftei
Fondator si redactor-sef al site-ului AviatiaMagazin.com, jurnalist cu peste 10 ani de experienta in presa online, pasionat de tot ce tine de aviatie, in special de cea militara.
Ăstai al treilea avion F-16,care sa prăbușit anul ăsta pe plan global și anul nu sa terminat. Un motiv în plus pt introducerea lui F-35 cît mai rapid.
Jap, esti cel mai prost animal
Si? Avem voie sa comentam ca e o gioarsa veche americana, sicriu zburator, care de multa vreme trebuia casat etc., etc. si nu trebuia sa ne incurcam cu achizitia lor la a doua mana care le fac mai vulnerabile si mai riscante?
Sau ne sar in cap „specialistii” care din motive de snobism, corectitudine politica sau propaganda ne vor infiera ca suntem defetisti, comunisti, slugoi ai lui Putin?
Cum anume sunt mai vulnerabile si riscante daca sunt la mana a doua?
Sînt gioarse depășite tehnologic și fizic. Uităte pe Aviation Safety LanceRe,să vezi cîte au pierdut și probleme tehnice au avut de la primire pînă azi. Belgienii,trag de ele,ca ai noștrii de ’21.