Traficul aerian din România a scăzut cu 36% în martie 2020 comparativ cu aceeași lună a anului trecut, potrivit datelor Eurocontrol.
România este una dintre puținele țări cu o scădere mai mică decât media europeană, care este de -41%.
Cel mai bine din punct de vedere al traficului aerian stă Armenia, cu o scădere de numai 21,3% în martie 2020 față de martie 2019.
Cum era de așteptat, cea mai afectată țară este Italia, cu o scădere a traficului de 65,9%.
Per total, cifrele nu arată atât de dramatic pe cât ne așteptam date fiind informațiile despre operatorii care își opresc complet activitatea pentru perioade destul de lungi.
Este însă de așteptat ca datele pentru aprilie să fie cu adevărat dramatice în condițiile în care măsurile de izolare luate la nivel de state vor fi menținute.
De aproximativ o oră un elicopter alb cu indicativul YRBKR stropeşte cu ceva peste Drumul Taberei şi Militari.Dezinfectant ?……………Acum şi-a oprit transponderul şi nu mai apare pe flightradar24…..